Väčšina chorôb má jednoslovný názov. Málo chorôb sa určuje poradovým číslom. Niekedy názov s číslovkou môže vyvolať u rodiča veľké obavy. Opantá nás strach z neznámeho.
Ako sa prejavuje ?
- Zvýšená teplota nad 39 stupňov
- Niekedy bolesť hrdla- vtedy si ju často zamieňajú s angínou
- Po troch dňoch zmiznutie teploty
- Na záver choroby vyrážky, signalizujúce, že dieťatko je už bez teplôt a koniec choroby je tu
Kedy sa objavuje ?
- Najčastejšie v druhom roku života jedinca
- Niekedy aj skôr
Treba sa jej obávať ?
- Nie- ako prišla- ak aj odíde
Dieťatko získa doživotnú imunitu na túto chorobu.. Viackrát by ju veru teda nemalo dostať.
Choroba je vysoko infekčná a ak máte viac detí , potom je veľmi pravdepodobné, že sa nakazia aj ostatné detičky. Inkubačná doba je 7-10 dní.
Ako teda zistíte , či ide o danú chorobu ? V našom prípade to bolo takto. Naše 10-mesačné dieťatko z ničoho nič dostalo zvýšenú teplotu. Prekontrolovali sme ďasná- čakajúc, či to nie je rast zubov. Dieťatko bolo malátne, umraučané a nič mu nebolo dobré. Návšteva lekára má prísť až po 2-3 dňoch vysokých teplôt a tak sme dali čiípok proti teplote a čakali.
Druhý deň teplota neprestávala a tak sme nevyčkali a navštívili lekára. Urobil testy a prítomnosť zápalu v tele a skonštatoval, že v tele zápal nie je. Hrdielko bolo čisté, ďasno nezdurené- kázal nám čakať ešte jeden deň.
S nevôľou sme sa pobrali domov. S pocitom, že hádam mal dať antibiotiká. Noc bola s teplotami. Zábal striedal zábal. Ráno vysoká teplota nad 39 stupňov. Čo teraz ?
Trpezlivo sme dávali čipky a čuduj sa svete teplota na tretí deň večer klesla. ŠtvrTý deň už nebola, ale na tele sa vyhodili3-4 vyrážky. Asi nesvrbeli, lebo dieťatko nemalo tendenciu chytať si postihnuté miesto.
A tak milí rodičia nepanikárte pri termíne :šiesta choroba. Ako prišla, tak aj odíde . Chce to len trpezlivosť.